top of page

Використання інклюзивних освітніх технологій як засіб створення рівних умов для кожного учня й урахування особливостей кожного

Впровадження інклюзивного навчання в систему освіти України є відображенням об'єктивних вимог, які висуваються демократичним суспільством, що має на меті забезпечити право на освіту всім своїм громадянам в тому числі людям з особливими освітніми потребами. Цей процес носить інноваційний та творчий характер, тому що пов'язаний з постійним пошуком більш досконалих і, як наслідок, більш ефективних способів організації навчання з врахуванням особливостей освітніх потреб його учасників. Впровадження чіткості та структурованості в практику інклюзивного навчання забезпечить уникнення методу «проб та помилок» при роботі з людьми з особливими освітніми потребами. Без знання технологічних підходів, принципів та конкретних методик роботи з людьми з особливими освітніми потребами неможливі планування, організація та здійснення інклюзивного навчального процесу.

Технологічно підготовленому фахівцю значно легше освоїти професійну специфіку роботи з людьми з особливими освітніми потребами та ефективно виконувати свої професійні функції. Звичайно на стадії експерименту зарано говорити про технологізацію інклюзивного процесу вцілому, але в багатьох його напрямах вже визначені певні алгоритми на відповідні технології, процес розширюється та вдосконалюється і тут головне запровадити системність, послідовність та наступність.

Освітні аспекти навчання студентів з особливими потребами, як одного із аспектів інклюзивного навчання, досліджували такі науковці як: Кольченко К.О., Конопліцька Д.Л., Королюк Н.П., Купрєєва О.І., Мазарська Г.Є., Нікуліна Г.Ф., Родименко І.М., Шевченко Г.П., Крсек О.Є. та ін.

Соціальний   супровід  людей  з   особливими  потребами досліджували: Дроздова Л.М., Кокарева А.М., Колупаєва А.А., Песоцька О.П., Сергієнко Г.О., Таланчук П.М., Тюптя Л.Т., Урядова Л.О., Шиян В.М., Дубич К.В. та ін.

Процес технологізації з різних напрямів діяльності розвивається уже давно, в т. ч. і в педагогіці, розроблені ефективні освітні технології, але що стосується інклюзивного навчання тут існуєвелика прогалина яку необхідно найближчим часом наповнити відповідними технологіями. Специфіка технологічного підходу в інклюзивній освітній галузі полягає в тому, що перетворенню піддається не тільки педагогічний процес в цілому і окремі його напрями, а такожпрофесійні та загальнолюдські стосунки, і все це вказує на складність створення технологій інклюзивного навчання.

Інклюзивні освітні технології - це тип технологічного процесу, який заснований на відносинах не об' єкта і суб' єкта, а значною мірою на відносинах «суб' єкт - суб' єкт», де без підтримки учасників освітнього процесу, без згоди навчального закладу, людини з особливими освітніми потребами, сім' ї, та найближчого оточення не можливо забезпечити ефективність навчального результату.

В чому ж сутність поняття «технології» та «технології інклюзивного навчання».

Технологія (від грец. techne - мистецтво, майстерність, вміння + logos -вчення) система знань про способи та засоби обробки і якісного перетворення об'єкта[8].

В сучасному понятті «технології» виділяють три аспекти:

а) науковий: технологія являє собою науково-розроблене рішення певної проблеми, ґрунтується на досягненнях теорії і практики;

б) формально-описовий: технологія - це модель, опис цілей, змісту, методів, засобів та алгоритмів дій, що застосовуються для досягнення запланованих результатів;

в) процесуально-дієвий: технологія - це сам процес реалізації діяльності, послідовність та порядок функціонування і зміни всіх його компонентів, в тому числі об'єктів і суб'єктів діяльності[4 с.221].

Впровадження технологій інклюзивного навчання - складний і динамічний процес переведення теоретичних концепцій в практичну площину застосування.

Технології інклюзивного навчання - це система знань про оптимальні форми, методи, засоби та способи організації навчання людей з особливими освітніми потребами.

Впровадження технологій інклюзивного навчання складається з:

• підготовки виконавців та організації їх роботи;

• координації різноманітних суб'єктів(галузевого міністерства, академії наук та наукових шкіл, навчальних закладів різного рівня, окремих виконавців чи груп);

• надання науково-методичної допомоги спеціалістам;

• контролю за діяльністю суб' єктів впровадження інклюзивних технологій;

• аналізу процесу технологізації;

• коригування цілей (для врахування специфіки нозологій людей з особливими потребами та технічних засобів для проведення освітнього процесу);

• організації інформаційного забезпечення та обслуговування процесу впровадження;

bottom of page